Історія Сахутівської школи

На початку ХХ-го століття землі навколишніх хуторів нинішнього села Сахутівки були підпорядковані тодішньому Сосницькому повіту. У 1904 році повітове земство приняло рішення і розпочало будівництво сільської школи.

/Files/images/IMG_9967.JPGЗемельну ділянку площею 0,18 га під її забудову у мальовничому місці виділив Яновський Микола Миколайович - звичайна заможна на ті часи людина-хлібороб.

Усі будівельні роботи та подальше існування школи фінансував козак Наумчик Юхим Тимофійович. Шкільна споруда будувалася з великими вікнами і оздоблювалася дерев'яними прикрасами, які збереглися і досьогодні. В будівництві школи приймав участь і Сахута Каленик Платонович (опісля перший голова Сахутинської сільської Ради та перший голова новоствореного колективного господарства). У /Files/images/IMG_0467.JPG1907 році будівництво було завершено і школа відчинила свої двері для бажаючих навчатися. Спочатку це був звичайний 2-х річний церковно-приходський заклад, котрий з 1911 року було перетворено у 4-х річне училище. Приміщення тоді складалося з невеличкого коридора, просторої класної кімнати, вчительської, класу-роздягальні та квартири вчителя.

За 2-3 зими учні повинні були засвоїти повний "курс наук": навчитися читати, писати, оперувати чотирма математичними діями, знати молитви. Попечителем Сахутинського училища продовжував бути уже згадуваний Наумчик Ю.Т. Учителювали в ті часи дяки, чиї імена та прізвища нам, на превеликий жаль, сьогодні поки що невідомі.

Згідно Постанови НарКому освіти від 15 грудня 1917 року усі церковно – приходські школи із штатами, асигнуваннями, рухомим і нерухомим майном, тобто з будинками, надвірними будівлями, з земельними ділянками, бібліотеками, приладдям, були передані у відання Міністерства народної освіти. Питання про церкви в цих установах розв’язувалося в зв’язку з декретом про відокремлення церкви від держави.

/Files/images/IMG_0440.JPGУ 20-х роках на шкільній території було побудоване ще одне приміщення (продане і демонтоване в 2017 році). З 1936 року школа була реорганізована у семирічну. Директором тоді була Скоробагата Олександра Федорівна, котра працювала на цій посаді до 1938 року. В останні передвоєнні роки школою керували Савенко Остафій Остафійович та Бачкур Анастасія Михайлівна

У 1941 році школа була закрита. В період окупації села фашистськими загарбниками з 1942 року у школі були тільки молодші класи. Учнів навчали усього лиш української і німецької мов та початкових основ математики. На протязі всієї окупації в головному приміщенні школи знаходилась поліційна дільниця, а школярів навчали у приміщенні № 2.

За роки війни шкільними директорами були: довоєнний викладач у старших класах Шум (відоме тільки одне прізвище), Цибулько Тетяна Демидівна, Шматок Іван Дем'янович, Терещенко Галина Володимирівна. Деякі працівники школи та учні були зв'язані з партизанами.

21 вересня 1943 року Сахутівка була звільнена від окупантів.

У 1944 - 1945 важкі повоєнні роки було комплектувано 2 класи (1-й та 2-й), в яких у дві зміни навчалось 52 учні. У цей нелегкий для всієї країни час директором школи був Зіненко Пантелій Іванович, котрий пропрацював на цій посаді 8 років.

50-60-ті роки запам'ятались створенням при школі жовтенятських груп, піонерської організації імені Олександра Матросова та комсомольської, котра носила ім'я Олега Кошового. Введені штатні посади піонервожатих.

/Files/images/IMG_9997.JPGЗ 1953 по 1963 роки керував школою уроженець села Хриповки Городнянського району Федосов Борис Пилипович. Згуртувавши колектив уже на той час 8-річної (з 1960 року) загально-освітньої трудової політехнічної школи, добився дозволу на проект і побудову нового просторого цегляного приміщення № 3, багато чого було зроблено для поліпшення матеріально-технічної бази закладу тощо.

У зв'язку з розформуванням в 1961 році Корюківського району Сахутівська школа була 7 років (до 1967 року) підпорядкована Менському РВНО.

Три роки опісля пробув директором школи Цивінський Олексій Антонович і стільки ж часу - Пархоменко Петро Платонович. /Files/images/sahutovka-622620.jpg

14 років підряд (1969-1983р.р.) очолював шкільний колектив Верещако Віталій Георгійович - строгий але справедливий керівник, щира, скромна і доброзичлива людина, прекрасний сім'янин, Вчитель, ветеран війни та праці, самодіяльний художник і скульптор, поет, композитор, музикант, муляр - пічник, майстер по дереву тощо. З його ініциативи та безпосередньої участі у 1976 році з демонтованого старого сільського клубу виростає на шкільному подвір'ї нова четверта будівля.

Найдовше, два терміни (1983 - 1997р.р. та 1999 - 2009 р.р.), пропрацювала директором школи Балюта (Дегтяр) Валентина Іванівна. Саме при ній педколектив став більш міцним, дружнім, кваліфікованим, одним з найкращих у районі.

З 1997 по 1999 рік директорувала в школі Вишняк Валентина Іванівна.

12 серпня 2007 року Сахутівська 9-річка відсв'яткувала свій 100-літній Ювілей. Тоді у школі навчалося 43 учні, педагогічний колектив складався з 10 вчителів (четверо - колишні її вихованці). І вже у ті часи йшли розмови про її можливе закриття.

У 2009 році школу очолив молодий педагог Охріменко Володимир Михайлович, який залишиться в історії Сахутівської сільської школи як її останній директор. На превеликий жаль з 1-го вересня 2013 року з цілої низки суб'єктивних і об'єктивних причин Сахутівська школа припинила свою діяльність, проіснувавши 106 років.

Кiлькiсть переглядiв: 486

Коментарi

  • Берека Г. А.

    2015-01-29 23:39:28

    Загальні підсумки районної Спартакіади школярів такі: серед ЗОШ І-ІІІ ст. : І м. – Корюківська ЗОШ №1, ІІ м. – Корюківська гімназія, ІІІ м. –Корюківська ЗОШ №4; серед ЗОШ І-ІІ ст. : І м. – Прибинська ЗОШ, ІІ м. – Сахутівська ЗОШ, ІІІ м. – Шишківська ЗОШ. Команди-переможниці нагороджені дипломами, кубками та подарунками від організаторів змагання та благодійного фонду «Слов’янський»....

  • Берека Г. А.

    2015-01-29 23:35:09

    У змаганнях з легкої атлетики серед ЗОШ І-ІІІ ст. перемогу здобула команда міської гімназії (директор Якушина В.С., вчитель фізичної культури Шемет Ю.Л.), серед ЗОШ І-ІІ ст. – команда Сахутівської школи (директор Охріменко В.М., вчитель Тищенко Т.І.). Найбільший внесок у перемогу своїх команд зробили учні Корюківської гімназії Забіяка Сергій, Власенко Катерина, Барсук Павло, Концевий Денис, Муха Марія, Біжовець Юлія; учні Сахутівської школи Петрикей Олексій, Сахута Андрій, Верещако Марина, Москалець Катерина, Сахута Владислав...

  • Берека Г. А.

    2015-01-29 23:30:52

    Переможна спартакіада Корюківки В Корюківці відбулись змагання з легкої атлетики, присвячені 67-ій річниці Перемоги у Великій Вітчизнаній війні та Року спорту і здорового способу життя, а також підведені підсумки районної Спартакіади школярів за 2011/2012 навчальний рік, повідомляє обласний осередок Національного олімпійського комітету України. Районна Спартакіада школярів тривала з вересня 2011 року по травень 2012 року і проходила з таких видів спорту : футбол, міні-футбол, баскетбол, волейбол, шахи, шашки, настільний теніс та легка атлетика...

  • берека г. а.

    2015-01-29 23:10:31

    Дякую, Володимире Федосійовичу, за цікаву розповідь. Проте хочу доповнити, що за свідченнями старожилів, на головному корпусі школи із тильної сторони було викарбувано дату 1903 р., що ,ймовірно, іє правильною датою побудови школи....