Читаючи архівні документи «сивої давнини» та досить змістовні сучасні історичні нариси про Корюківку, Мену, Сосницю, Сновськ і навколишні села, назву «Сахутівка» можна зустріти тільки лише на самому-самому початку минулого 20-го століття. Що ж сприяло виникненню цього населеного пункту на піщано-болотистих, низькородючих, зарослих змішаними лісами південних околиць Брянських лісів? Хто і коли тут поселився, розчистив ділянки, побудував оселі та проклав дороги? Де коріння наше і наших дідів-прадідів? Від кого навчились селяни «гаманіть по-сахутавськи»? Ще десятки та сотні «хто?, що?, де?, як?, коли?»…

Деякі односельці кількох поколінь намагались зібрати по крихтах спогади старожилів та очевидців про минуле села, про щасливі та сумні сільські події; про своїх земляків – сахутівчан, котрі прожили усе своє життя в рідному селі, чи розкиданих волею долі по всій матінці - Україні, близькому і далекому зарубіжжі. Серед сільських «літописців» запам’ятались покійні вчителі Зіненко Пантелій Іванович, Терещенко Галина Володимирівна, Верещако Віталій Георгієвич. Були мабуть і ще, і раніше, але не за нашої пам’яті. На превеликий жаль, зібрані ними матеріали своєчасно не збережені, достатньо оброблені та опубліковані і десь загубились у вирі часу, мабуть уже назавжди.

У сімейних фотоальбомах жителів села зберігаються не одна сотня цікавих професійних та аматорських світлин з далекого минулого та сьогодення. На багатьох з них ми ще пізнаємо декого з наших односельців, але не відомі нам ні автори, ні більш-менш точні дати їх створення. Серед фотографів-аматорів, які поетапно відображали життя села та школи, можна назвати покійних Кузьменка Юхима Яковича (Баку), Федосова Бориса Пилиповича, Середу Федосія Аврамовича, Наумчика Володимира Васильовича, Висоцького Григорія Петровича, Наумчика Івана Федоровича, Корнієвського Івана Петровича. Недавно вдалося вперше подивитися на світлини, зроблені з трьох рулончиків фотоплівок, знятих в далеких 1963-1964 роках Зіненком П.І.. Часто зустрічаються і більш новітні та численніші світлини з портретами, груповими знімками і краєвидами, зробленими у свій час Наумчиком Петром Андріяновичем (Сахутівка), Середою Володимиром Федосійовичем (Київ), членом Національної спілки фотохудожників України Костючком Олександром Семеновичем (Корюківка) тощо.

Значна кількість матеріалів про минуле і сучасне села та школи зберігались у створюваному десятиліттями не одним поколінням школярів і вчителів краєзнавчому куточку, а потім цілої класної кімнати – музею. Величезну багаторічну клопітку роботу по організації збору матеріалів та експонатів, підготовку їх до експонування, проведено вчителем історії та передостаннім директором школи (1983-1997 та 1999-2009 р.р.) Балютою (Дегтяр) Валентиною Іванівною. Разом з колегами-однодумцями та учнями старших класів – членами історично - краєзнавчого гуртка, були підготовлені тематичні фото-буклети та альбоми з історії виникнення села, створення і діяльності колгоспу, про роки війни та післявоєнну відбудову. Досить змістовно висвітлено більш чим вікову історію Сахутівської сільської школи, особливо за період останніх десятиріч. Дещиця цих матеріалів використана і в цьому нарисі. Та вже під час святкування 100-річного ювілею школи в 2007 році точились розмови про її можливе закриття, котре і відбулось з вересня 2013 року. Нема школи – немає і шкільного музею. Лише незначна кількість бувших музейних експонатів поки що знаходиться в сільському Будинку культури (клубі), та і їх, ймовірно, чекає участь «безвісті пропавших».

Не будемо довго зупинятися на повторенні давніх історичних матеріалів та маловідомих згадках-описах про наші Сіверські землі. Це вже давно зроблено відповідними державними науковими установами, професійними істориками та окремими нашими земляками-аматорами і сусідами з самих близьких навколишніх сіл. Досить згадати добрим словом опубліковані нариси про саме найстаріше село Корюківщини Домашлин і не тільки (науковий співробітник Корюківського історичного музею Науменко Андрій Миколайович) та про села Верхолісся з Олександрівкою і Пісками (книги Крекотня Сергія Яковича). Цікаві достовірні відомості про сусідню Тютюнницю зібрав та розмістив на сайтах в Інтернеті уродженець цього села Биша Андрій Сергійович. Багато історичних подій та відомих людей, описаних в товстих манускриптах, наукових монографіях, спогадах очевидців тісно переплітаються з історією зовсім маленького клаптика давньо-сахутино-киселівських та конкретно вже сахутівських земель, життям далеких і близьких маловідомих земляків-односельчан, тяжким горем поразок та безмежною радістю здобутих перемог…

Кiлькiсть переглядiв: 407

Коментарi